Dr. Fazık Küçük Şiir ve Kompozisyon Yarışması’nda Ödüller Verildi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Dr. Fazıl Küçük Vakfı tarafından düzenlenen Ortaokul ve Liselerarası Şiir - Kompozisyon Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Milli Eğitim ve Kültür Bakaknlığı’nda düzenlenen törenle verildi.

Dr. Fazıl Küçük’ün anma yıldönümü nedeniyle düzenlenen yarışmanın ödül törenine Bakanlık Müsteşarı Rauf Ataöv, Bakanlığa bağlı ilgili daire müdürleri, Dr. Fazıl Küçük Vakfı Başkanı Mehmet Küçük, vakıf üyeleri ile birlikte dereceye giren öğrenciler ve öğretmenleri katıldı.

ATAÖV
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv yaptığı konuşmada, yeni nesillerin tarihi iyi bilmesi gerektiğini belirterek, “geçmişini bilmeyen geleceğini sağlam temeller üzerine kuramaz” dedi.
Geçmişte mücadele başlatanlar olmasa bugünlere gelinemeyeceğini vurgulayan Ataöv, mücadele yıllarında emek verenleri saygıyla andı.
Ataöv, bu yarışmanın düzenlenmesine destek olan herkese de teşekkür etti.

KÜÇÜK
Dr. Fazıl Küçük Vakfı Başkanı Mehmet Küçük de yarışmanın düzenlenmesine katkı koyan Genel Orta Öğretim Dairesine, bakanlık personeline, okullara, öğretmenlere ve katılan öğrencilere teşekkür etti.
Bu yarışmaların, eserler hazırlanırken araştırma yapılmasını gerektirdiğinden Dr Fazıl Küçük’ün ve mücadele yıllarının öğrenilmesine vesile olmasından mutlu olduğunu dile getiren Küçük, “bizim yaşadığımız kötü yılları artık kimse yaşamasın” dedi.
Küçük, yeni nesillere neler yaşandığını ve verilen mücadelenin büyüklüğünü anlatmak için Vakıf olarak bıkmadan usanmadan çalıştıklarını söyleyerek, yarışmaya katılanları ve dereceye girenleri kutladı.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında 76 eserden dereceye giren öğrencilerin isimleri ise şöyle;

Ortaokul Şiir Yarışması Dereceleri:

  1. Üstüncan ELMAS (Ölmez Lider) –  Şht. Turgut Ortaokulu
  2. Kadir BAŞEĞMEN (Dr. Fazıl Küçük Liderimiz)  –  Şht. Turgut Ortaokulu
  3. Nisa ATAY (Büyük Lider) – Türk Maarif Koleji

Ortaokul Kompozisyon Dereceleri:

  1. Mekselina BUHU (Unutulmaz Lider) –  Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu
  2. Laren KIRYAĞDI (Görünmez Eller)  –  Türk Maarif Koleji
  3. Nehir KARADAĞLI (Lider Olmak) – Türk Maarif Koleji

Lise Şiir Dereceleri:

  1. Gülnur ROZYYEVA       (Lider) –  Atatürk Meslek Lisesi
  2. Tanem AYKUT  (Minnettarız sana Dr.Fazıl Küçük)  –  Girne Amerikan Koleji
  3. Dilara CENGİZ  (O Doktor Fazıl Küçük) – Atatürk Meslek Lisesi

Lise Kompozisyon Dereceleri:

  1. Senem AYTİMUR (Kahraman Yürek) –  Lefkoşa Türk Lisesi
  2. Ece ÇALIŞKAN (Örnek İnsan)  –  Bülent Ecevit Anadolu Lisesi
  3. Behiye YÜKSEL (Büyük Kahraman) – Hala Sultan İlahiyat Koleji