Şemsi Kazım

1929 yılında Baf'ın Yeşilova köyünde doğdu.
Kasaba İlkokulundan mezun olup ortaokulu Kıbrıs Türk Lisesinde bitirdikten sonra Türkiye'de Konya Lisesinden mezun olmuştur. İstanbul Tıp Fakültesini bitirip Tıb Doktoru olmuş ve aynı Üniversitenin Gureba Hastanesi cerrahi bölümünde genel cerrahi ihtisası yapmıştır.
1958'de Kıbrıs'a dönüş yaparak kendi kliniğinde çalışmaya başlamıştır.
1959 yılında Kıbrıs Türk Gençlik Teşkilatı Başkan Yardımcısı olmuş ve aynı devrede Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu İdare Heyetine seçilerek vazife görmüştür.
1960 seçimlerinde Baf'tan Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi Üyesi olarak Meclise girmiş ve Türk Cemaat Meclisi İcra Heyeti Sosyal İşler ve Türk Belediyeleri Üyesi olarak görev almış ve Kıbrıs'ta mevcut Türk ve Rum belediyelerinin hudutlarının ayrılması için kurulan müşterek komitede görev almıştır.
1961 yılında Türk Cemaat Meclisi Asbaşkanı olmuş ve 1963 Türk-Rum çarpışması hadiselerinden sonra 7 Ocak 1964'ten 1968'e kadar Türk Cemaat Meclisi Başkan Vekili olarak vazife yapmış ve bu devrede kurulan Genel Komitede görev almıştır.
1968 başında Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi Yürütme Kurulunun "Eğitim, Kültür ve Öğretim İşleri Üyesi" (Bakanı) olarak görev almıştır.
5 Temmuz 1970 seçimlerinde Baf Kazasından Temsilciler Meclisi üyeliğine seçilmiştir.
24 Şubat 1975'te ilk bileşimini yapan "Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisi"nde; ve 24 Ekim 1975 Nejat Konuk Başkanlığında ilk kez oluşturulan "Ulusal Birlik Partisi Meclis Grubu"nda yer aldı.
20 Haziran 1976 Genel Seçimlerinde, UBP adayı olarak Lefkoşa Bölgesinden "Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclis'i, 1. Dönem Milletvekili" seçildi ve 25 Aralık 1978 - 13 Temmuz 1981 tarihleri arasında Meclis Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.
2. Dönem Milletvekilliği seçimleri (1981) sonrasında siyasi yaşamda yeniden görülmedi.